Puudel

Uhke, lõbus ja koheva kasukaga

Puudleid on kolmes erinevas suuruses: tavaline, kääbuspuudel ja väga pisike (toy). Tavaline puudel on vanim puudlitõug. Tavapärase karva asemel on puudlil pikk alati kasvav karv. Ta ei aja karva, mistõttu liigitub allergiavabaks koeraks.

iconPäritoluriik: Saksamaa, Prantsusmaa
iconFCI klassifikatsioon: rühm 9, alarühm 2 Puudel #172
iconIseloom: intelligentne, valvas, aktiivne, ustav, instinktiivne, hästi treenitav
iconVärvid: must, valge, kreem, soobel, must-valge, sinine, hall, hõbe, pruun, punane, aprikoos
iconKaal: emane: 18–23 kg, isane: 23–25 kg
iconTurjakõrgus: toy-puudel: 24–28 cm, kääbuspuudel: 28–35 cm, tavaline puudel: 45–60 cm
iconEluiga: 12 kuni 15 aastat

Puudli kutsikad

Puudlit peetakse üheks kõige intelligentsemaks koeratõuks. Kuna ta on väga intelligentne, on ta tavaliselt kiire õppija. Ta on ka energiline, nii et enne õppetundi võiks ta saada end liigutada, et seejärel täielikult uute oskuste omandamisele keskenduda. Kui teda hästi õpetada, saab temast suurepärane trikikoer, kes oskab ülesandeid täita. Hoolimata sellest, et puudel on intelligentne tõug, võib tal sotsialiseerumisega raskusi olla. Kui teda juba varakult nii teiste koerte, loomade kui ka inimestega sotsialiseerida, oskab ta täiskasvanuna palju paremini hakkama saada. Kuna puudli karv kasvab kogu aeg, tuleb seda regulaarselt hooldada. Puudli kutsikaid tuleb käppade puudutamise ja karvade kärpimisega harjutada. Puudli toit tuleb valida vastavalt tema suurusele. Toy- ja kääbuspuudli kutsikatele sobib kõige paremini väikestele koertele mõeldud toit, näiteks Valp Mini. Tavalisele puudlikutsikale sobib Valp toit.

Puudli toitmine

Puudel võib paljude asjade, sealhulgas toidu suhtes uskumatult tundlik olla. Talle tuleks alati valida naturaalsetest koostisosadest kvaliteetne toit. Tal võib esineda toidutalumatust või -tundlikkust, eriti just gluteeni sisaldava toidu suhtes. Tundlikule seedimisele välja arendatud gluteenivaba toit võib puudli tervisele hästi mõjuda. Riisi ja kana sisaldav Optimal Sensitive toit on suurepärane valik, mida proovida. Tutvusta uut toitu koerale alati tasapisi, segades uut toitu tema praeguse toidu hulka. Kui sinu koeral ilmneb toidutalumatuse või -tundlikkuse sümptomeid ka pärast gluteenivabale toidule üleminekut, tuleks teha eliminatsioonitest. Peaksid koerale 12 nädala jooksul andma uut valgu- ja süsivesikuallikat, et näha, kas sümptomid vähenevad või kaovad. Husse Digest sari on valmistatud lambaliha ja riisiga ning sobib suurepäraselt eliminatsioonitestiks. Puudlitel võib esineda maokeerdu, mille tagajärjel kogunevad maos liigsed gaasid, mis ei pääse liikuma. Maokeeru risk suureneb, kui koer sööb kiiresti või kui tema toidukauss asub maapinnast kõrgemal. Aeglase söömise kausi, näiteks Husse Skali kasutamine võib maokeeru riski vähendada.


Soovitused puudlitele:

Sensitive Optimal, 12.5 kg | Gluteenivaba kuivtoit koertele, mis on mõeldud suurenenud energiavajaduse rahuldamiseks

Sensitive Optimal on gluteenivaba toode, sobilik koertele, kellel on tundlik seedesüsteem. Retsept kõrgema energiasisaldusega, sobilik koertele normaalse või suurema energiavajadusega, ning sisaldab kondroitiini ja glükoosamiini liigese tervise toetamiseks.
gluten_free
Gluteenivaba Retsept
energy_plus
Energia+
Tõu suurus: Kõik Tõud
Valk: 26.0% (82% loomset valku kogu valgusisalduses)
Rasvasisaldus: 16.0%
Vaata järgi

Puudli põhjalikum kirjeldus

Puudleid on tavaliselt kolmes suuruses ning väikesest kuni keskmise suuruseni. Puudlil on pikk karv, mis kasvab kogu aeg ja langeb harva välja. Ta on Prantsusmaa rahvuskoer.

Päritolu

Kuigi Prantsusmaa nimetab puudlit oma rahvuskoeraks, pärineb see tõug Saksamaalt kui pardijahti pidav koer. Lokkis karv kaitseb teda erinevates ilmastikutingimustes ja kuna ta on väga intelligentne, peeti teda aastaid ka suurepäraseks saagi äratoojateks. Tol ajal oli iseloomuliku pügamismustri taga praktiline vajadus. Kuna jahimehed vajasid kiireid koeri, siis jalgadelt, kaelalt ja sabalt karvade eemaldamine võimaldas koeral vees kiiremini ujuda. Puusadele, rindkerele ja liigestele jäänud ümarad karvatutid kaitsesid tähtsaid kehaosi külma eest. Oma algse välimuse tõttu oli puudel põnev valik paljudele aadlikele Prantsusmaal ja hiljem kogu Euroopas. Nii tõu ebatraditsiooniline välimus kui ka hea treenitavus tegid temast suurepärase meelelahutaja, mille tagajärjel seostatakse puudleid juba pikka aega Euroopa tsirkusega.

Välimus

Puudel on kandilise kehakehitusega ja heas proportsioonis. Tema karvaks on ühekihilised tihedad lokid, mis langevad minimaalselt välja. Lühike karv peaks keha lähedal olema tihedalt lokkis. Puudleid esineb paljudes erinevates värvides, peaasi, et kogu kasukas on ühte värvi. Tõul on üsna pikk ja kitsas pea, nõtke koon, tumedad ovaalsed silmad ja piki põski langevad kõrvad. Puudleid kasvatatakse mitmes suuruses ja eristatakse täiskasvanuea turjakõrguse järgi. Tavalise, kääbuspuudli ja toy-puudli ainus erinevus ongi nende suurus.

Käitumine

Puudel on väga intelligentne ja hästi treenitav koer. Ta on üsna väle, energiline, tark ja graatsiline. See tõug on väga seltskondlik ja inimestele orienteeritud ning kui puudli jaoks on õppimine lõbus ja positiivne, tahab ta ka peremehele rõõmu valmistada. Puudel on sportlik ja innukas ning temast saab väga hea spordikoer, trikkide õppija ja üleüldse selline koer, kes soovib teistele meeldida ja teisi rõõmustada. Ta paistab silma mitmesugustes koerte spordialades, nagu agility, jäljeajamine või kuulekus. Tavaliselt on puudel võõrastega pigem vaoshoitud, kuid aja jooksul muutub soojeneb üles, kui temaga sõbralikult käitutakse. Puudel ei ole territoriaalne ega eriti agressiivne, kuid kui tema eest hästi hoolt kanda ja teda armastada, näitab ta üles suurt pühendumust ja lojaalsust – kui märkab, et omanik on ohus, võib ta muutuda kaitsvaks. Üldiselt on puudel vaikne, rahulik ja armastusväärne.

Vajadused

Intelligentse ja energilise koerana vajab puudel heas vormis püsimiseks nii füüsilist kui ka vaimset treeningut. Talle meeldib, kui tal on tegemist, ja ta naudib igasugust liikumist. Eriti naudib ta ujumist, sest on läbi aegade parte veest välja toonud. Jahikoerana aretatud puudel on väga rahul, kui saab sulle mänguasju, pulki või palle ära tuua, kuna need on suurepärased viisid nii füüsiliseks kui ka vaimseks treeninguks.

Igapäevane hooldamine

Pika pidevalt kasvava karvaga puudel vajab igapäevast kammimist, et karv ei matistuks. Kammida tuleb põhjalikult, muidu võivad karvad juurte juurest takerduda ja siis tuleb need naha lähedalt ära lõigata. Lisaks regulaarsele kammimisele tuleks karva ka iga 4–6 nädala järel kärpida ja pesta. Tavalise puudli hooldamisele võib kuluda kuni 10 tundi nädalas.

dr Anna Plummervet and blogger

Parimad tooted puudlile:

Lyster kuivtoit koertele, 12 kg | Kalarikkad gluteenivabad graanulid terve naha ja karvkatte jaoks

Kergesti seeditavate süsivesikutega ja inuliiniga, et toetada seedesüsteemi heaolu

90,95 €

Mild, 12 kg | Gluteenivabad graanulid, mis on rikkalikud kanaliha poolest optimaalse sooletervise tagamiseks.

Sisaldab kergesti seeditavaid süsivesikuid ja inuliini seedimise tervise toetamiseks

78,95 €

Optimal Giant, 12 kg | Tasakaalustatud kuivtoit suurte tõugude koertele

Kõrgekvaliteedilise valgu ja tauriiniga tasakaalustatud toit tugevate lihaste ja südame toetamiseks

58,95 €

64,95 €

Optimal Mini, 7 kg | Gluteenivaba koerakuivtoit, mis on välja töötatud kõrgete energiavajadustega koerte vajaduste rahuldamiseks.

Sisaldab optimaalseid valgu- ja rasvasisalduse tasemeid, et aidata säilitada saledat lihasmassi.

39,95 €

Optimal, 12 kg | Täisväärtuslik ja tasakaalustatud toit aktiivsetele koertele

Immuunsüsteemi toetavate vitamiinide, antioksüdantide ja rasvhapetega

51,95 €

Opus Ocean, 2 kg | Teraviljavabad killud ühe loomse valgu allikaga

Sisaldab rikkalikult loomset valku ja rasva, mis soodustab teie koera aktiivset elustiili

21,95 €

Prima Plus, 2 kg | Mõõduka rasva- ja kalorisisaldusega koeratoit

L-karnitiin, mis aitab kaasa rasvade ainevahetusele

11,95 €

32,95 €

Senior, 12 kg | Tasakaalustatud kuivtoit, mis vastab vananevate koerte ainulaadsetele vajadustele

Glükoosamiiniga, mis toetab liigeste optimaalset tervist ja liikuvust

51,95 €

Kas teie lemmikloomal mõni erivajadus või seisund, mis pole tavaline selle tõu jaoks?

Palun täitke meie lühike küsimustik ja saate teada, mida soovitame teie lemmikloomale.

Husse kliendid on rahul!

 

Lola

Lola on nüüd 4 ja pool aastat vana ning oleme väga õnnelikud, et avastasime Husse, kui ta oli veel noor kutsikas. Pärast mitmeid teisi kvaliteetbrände proovimist oli tal kannatusi maohaiguste all, kuid kui ta üle läks Hussele, kadusid kõik sümptomid.

Belka

Belka armastab Husse kassitoitu! Pärast selle kasutamist on ta energilisem ja tema karvkate on säravam. Seedeprobleemid on kadunud ning ta sööb seda hea isuga. Suur tänu teile, Husse, meie kassi eest hoolitsemise eest!

Me meeldime neile:

Liitu meiega!

Ühinege Husse partnerprogrammiga, et tagada lemmikloomadele tipptasemel toit ja heaolu, teenides samal ajal lisatulu!

Tee meiega koostööd

Husse – Rootsi toit koertele, kassidele ja hobustele

Husse on Rootsi toidutootja, kellel on koertele, kassidele ja hobustele toidu tootmisel üle 30 aasta kogemusi. Husse põhieesmärk on tagada loomadele tervislik elu. Kõik Husse toidud, maiused ja toidulisandid on valmistatud ainult kõrgeima kvaliteediga hoolikalt valitud koostisosadest. Kõik tooted valmivad traditsiooniliste Skandinaavia retseptide põhjal ja tootmisliinidel toimub pidev veterinaarkontroll. Lisaks kvaliteetsetele toodetele tähendab see ka kvaliteetset teenust. Husse edasimüüjad on saanud põhjaliku loomatoitude alase väljaõppe ja aitavad sul hea meelega leida sinu koerale, kassile või hobusele sobiva toidu. Husse tooted ei ole saadaval kauplustes – tarnime need kliendile otse tehasest, et pakkuda kõrgeima kvaliteediga tooteid konkurentsivõimelise hinnaga. Husse toitu saab alati koju tellida.

Kõik sinu lemmikule vajalik ühes kohas koos

Husse pakub kõike, mida sinu lemmik vajab. Meie kuivtoidud sobivad väga hästi koerte ja kasside põhitoiduks – kuivtoidu koostis on heas tasakaalus ning täidab erineva suurusega ja erinevates eluetappides olevate loomade vajadused. Meil on tooteid kutsikatele ja kassipoegadele ning täiskasvanud ja küpses eas koertele ja kassidele. Sinu koer või kass vajab eritoitu? Meie pakume eritoitu tundliku seedesüsteemi ja toiduallergiatega loomadele, steriliseeritud või kastreeritud loomadele ning ka neile, kel kipub ülekaalu kogunema. Otsid oma koerale või kassile mänguasju? Husse mänguasjad on valmistatud kvaliteetsetest vastupidavatest materjalidest ja pakuvad pikaks ajaks meelelahutust. Maitsvate maiuste abil saad oma koera, kassi või hobuse menüü mitmekesisemaks muuta. Maiused on maitsev täiendus looma toidule ja sobivad ka õpetamise ajal tema premeerimiseks. Vajad tooteid oma lemmiku hooldamiseks? Meilt leiad šampoonid, hooldustooted, õlid ja losjoonid, mis aitavad hoida sinu koera, kassi või hobuse ilusat ja tervislikku välimust.